Kanada fookuses

Tallinna Pimedate Ööde Filmifestivalil koostöös Kanada saatkonnaga on suur rõõm esitleda programmitäit filme riigist, mis on kordi suurem kui Eesti ent sama kodune. Enamik filme "Kanada fookuses" nimelisest programmist jõudsid Eestisse Toronto Rahvusvahelise Filmifestivali Grupi ühe osakonna Film Circuiti nõul ja jõul. Film Circuit tegeleb Kanada ja rahvusvaheliste sõltumatute filmide levitamisega 190 kogukonnas üle Kanada ja on programme viinud rohkem kui 20 riiki üle maailma, sealhulgas Argentiinasse, Brasiiliasse, Mehhikosse, Indiasse ja Hispaaniasse.
Kanada filmide programm käesoleval PÖFFil koosneb viimase paari aasta silmapaistvamatest ning laialdaselt nii Kanadas kui üle maailma publikut köitnud mängu- ja dokumentaalfilmidest. See kirev valik esitleb Kanada kino mitmekesisust ning arutleb laialdaselt teemadel nagu peresuhted, seksuaalne ärkamine, kaotus ja mälestused. Film Circuitil on suur au oma rahvuslikku kinokunsti sellises mahus ja kvaliteedis Eesti publikule tutvustada.

PÖFFi programmis võib Kanada filme leida juba kaheksandat aastat. Teisel festivalil, kui filmivalik ületas esimest korda Euroopa piirid, linastunud Atom Egoyani "Helge homne" oli üks Eesti filmikriitikute favoriite. Sealt edasi on programmis olnud igal aastal vähemalt 2-3 Kanada või Kanadaga kahasse tehtud filmi; järk-järgult on esitletud enamike märkimisväärsete filmitegijate töid. Erilist heameelt teeb tõsiasi, et pikki aastaid hautud plaan presenteerida PÖFFil Kanada eriprogrammi sai tõeks just 2005, mil mõlema Kanada režissööri, kelle nimi eesti publikule midagi ütleb, nimelt David Cronenbergi ja Atom Egoyani uued filmid on Eesti kinodesse jõudmas või juba kohal.

Egoyani KUS ON TÕDE? näitab 1950. aastate ülipopulaarse lavapaari tõusu ja langust, mida aastaid hiljem uurima juhtumit hakanud nooruke ajakirjanik näeb lähemalt kui ta tahaks. Rahvusvahelise tuntusega kaasas käies on ka Egoyan oma filmide näitlejakaardi kogunud väljastpoolt Kanada piiri, mistap säravad peaosades Colin Firth ja Kevin Bacon.

Käesoleva aasta üks suurimaid hitte on Jean-Marc Vallée metsikult meelt lahutav C.R.A.Z.Y, milles pere neljas poeg Zachary (pealkirja Z-täht teiste vendade C, R, A ja Y kõrval) üritab üles kasvada 1970. aastate keskpaiku popkultuuri pelgavas keskklassis. C.R.A.Z.Y. tunnistati viimatisel Toronto Rahvusvahelisel Filmifestivalil parimaks Kanada filmiks. Selle loogiliseks jätkuks on ka C.R.A.Z.Y valimine Kanada esindajaks võõrkeelse filmi Oscarile.

Auhinnatud filme Quebecist on teisigi. 2005. aastal parima meesnäitleja Genie (Kanada filmiauhind) pälvinud Roy Dupuis uurib mälu kaotanud nimiosalisena oma mineviku musta saladust Francis Leclerci psühholoogilises draamas OTSIDES ALEKSANDRE’IT.

Tunnustust on pälvinud ka käesoleva programmi uusima teose, Bernard Émond’i NOVEENI meespeaosaline Patrick Drolet, kelle haige vanaema eest palvetava Franįois rollisooritust pärjati äsja Locarno festivali Pronksleopardiga parimale meesnäitlejale.

Dokumentaalfilmisõpradele linastub "Making of..." programmis USA päritolu dokumentalisti Stuart Samuelsi KESKÖÖFILMID 1960. - 70. aastatel fenomeniks muutunud klassikalistest õõvateostest, mis tavalises kinolevis olid põrumise äärel, kuid nende keskööseansid muutusid karastustuleks tervetele põlvkondadele kriisis noortele.

Öiseid tundeid pakub ka mullu Toronto festivalil parimaks esikteoseks tunnistatud VALGE NAHK. Daniel Roby on pealtnäha siira armastusloo ümber pununud pineva thrilleri, millest ei puudu mõrvad ja salapärased sukubused.

Nooremale publikule linastub "Just Filmi" programmis David Weaveri ÕED-VENNAD, milles pool-kasu-õed-vennad teevad õnnetult otsa peale oma kahjuvanematele. Mõrvakoledustest olulisem on noortele kõige selle juures täiskasvanuks saamine ja pere ühtehoid.

Eriti musta huumoriga pikitud noortefilmile lisaks on kavas ka väga südamlik ja isegi pisaraid (enamasti küll naeru omi) välja kiskuv mokumentaalfilm tööle pühendunud parkimiskorraldajatest. Trent Carlson on PARKIMISE PEENES KUNSTIS autojuhtide pimeda viha välja teeninud pahurates trahvijates leidnud harvanähtavat õilsust ja tööle pühendumust.

Kanada filmikunsti üheks omanäolisemaks auteur’iks on kahtlemata Guy Maddin Winnipegist, kelle 1920. aastate Nõukogude Venemaa ja Saksamaa kino meenutavaid koloreeritud tummfilme on raske millegi kaasaegsega seostada. Käesolevas programmis linastuv MAAILMA KÕIGE KURVEM MUUSIKA on Maddini viimastest teostest kõige lihtsamini läbipuretav. Kazuo Ishiguro stsenaariumil põhineva loo peategelaseks on klaasist õllejalgadega paruness, kes on otsustanud tuvastada maailma kõige kurvema muusika.

Elegantsi ja uhkeid tualette leiab ka ungarlase István Szabķ Kanadaga kahasse tehtud teatriromansis IMELINE JULIA. Tõelise tähena särab nimiosas Annette Bening, kelle Julia on nii oma pere- ja lavaelus jõudnud ristteele.

 
   
 
 
 
 
Filmiotsing

Märksõna
Kuupäev
Kino
Režissöör
Programm
Päritolumaa

» Otsi
Uudised

25.10.2006 | Tallinna Kinomajas peetakse Rahvusvahelist Animapäeva »

24.10.2006 | Ungari filmipäevad lõpetab M. Jancsķ legendaarne film »

22.10.2006 | Tuntud tundmatud ungari filmid »
PÖFFi postiljon

Tunne ennast mugavalt - liitu PÖFFi meililistiga ja meie e-postiljon toob värsked festivali-uudised otse sinu postkasti!
» Liitu