Sleepwalkersi filmikool

Sel aastal juba kuuendat korda toimuv Sleepwalkersi rahvusvaheline filmikool esitleb tunnustatud professionaale, kes heidavad pilgu filmimaailmas toimuvale ning ühendavad oma seminarides isikliku kogemuse ja kultuurilise tausta. Kui varasematel aastatel on filmikool keskendunud ühele kindlale filmivaldkonnale, siis sel aastal on teemadering oluliselt laiem.
Süvenetakse pea kõikidesse filmi valmimise etappidesse
stsenaariumikirjutamisest ning produtseerimisest kuni operaatori- ja
režiitööni. Lahti räägitakse ka Sleepwalkersi jaoks seni avastamata teema: filmikriitika. Meistriklassid ning workshop’id on piisavalt laiahaardelised, et pakkuda pinget filmitudengitele ja  -professionaalidele ning huvilistele,
kelle igapäevatöö filmindusega otseselt seotud ei ole.

29. novembri filmikooli seminari läbiviija täpsustub lähimate päevade
jooksul.
Filmikooli registreerimine aadressil filmikool@poff.ee. Info
www.poff.ee/sleepwalkers ja telefonil 631 46 47. 


FILMIKOOLI KAVA

28. novembril kl 10.00 – 14.00
Ronald Bergan: Kas filmikriitikuid on ikka tõesti vaja?
Loengu pealkiri ei olegi nii provokatiivne, kui esialgu paistab.
Filmikriitik, -ajaloolane, stsenarist ja õppejõud Ronald Bergan küsib, kas Hollywoodi filmide suure reklaamimahu juures on kriitikutel veel mingisugust mõju. Kas kriitikul on võimalik avalikku arvamust muuta, selle asemel, et kõigega nõustuda. Kas kriitik saab aidata publikul filmi mõista, samas kui tänapäeva digitaliseeritud tehnoloogia juures peab igaüks end kriitikuks ja filmitegijaks. Kas filmikriitikud on oma erialal ebakindlamad ja vähem haritud, kui näiteks kirjandus-, arhitektuuri- või kunstikriitikud? Kas kriitik saab olla objektiivne ja on see üldse eesmärk? Kuidas saadakse filmikriitikuks? Neid ja mitmeid teisi küsimusi filmikoolis arutataksegi, ehk leitakse mõni vastuski.

29. novembril kl 10.00 - 14.00
Peeter Simm: Katastroofirežii: Kõigi Maarjamaa filmide tootmine on olnud katastroof
1999. aasta oktoobris avaldas ajakiri Luup artikli pealkirjaga "Eesti kino kadunud põlvkond", milles müristati välja tollase kodumaise kino hetkeseis: raha ei ole, produtsente ei ole, rahvusvahelisest koostööst võib ainult unistada. Kirjutati režissööridest nagu Peeter Simm ja Jüri Sillart, kelle viimased mängufilmid valmisid hulk aastaid tagasi ning uued projektid ringlesid tulutult ja rahatult mööda kabinette. "Eesti filmitegijate vahel käib partisanisõda, milles kasutatakse vastase purjusolekut, katkisi pudeleid, pimedat metsa ja soist maastikku," kommenteeris režissöör Peeter Simm tookord. Kuidas on olukord nüüd, kuus aastat hiljem? Simm on vahepeal valmis saanud Eesti-Läti filmi "Head käed", täna on esilinastuseks küps tema uus mängufilm, Eesti-Saksa koostöös tehtud "Kõrini!". Kas mängufilmi tegemine on ikka samasugune tõotatud maa, kuhu satutakse ainult imeliste kokkusattumuste ja ränga kihutustöö tagajärjel? Peeter Simm ja "Kõrini!" produtsent Artur Talvik räägivad Sleepwalkersi filmikoolis, kas ja kuis sti filmindus nende aastate jooksul muutunud. Kas režissöörid peavad ikka veel töötama katastroofitingimustes ja ületama enesekaitsepiire?

30. novembril kl 10.00 – 14.00
Thomas Mauchi meistriklass
Thomas Mauchi on võrreldud Raoul Coutard’iga, prantsuse uue laine
režissööride "ihuoperaatoriga". Mauch omab sarnast positsiooni saksa uue laine tegijate hulgas. Mauch arendas välja tugeva ja terava mustvalge pildistiili, mis sobis väga hästi tolleaegsetele pooldokumentaalsetele linalugudele. Koostöö Werner Herzogiga andis Mauchi töödesse juurde viimistletust, lisas müstilist tooni, mis kulmineerus "Fitzcarraldos".
Kuigi Thomas Mauch on olnud ka mitmete filmide režissöör, siis oma auhinnad on ta siiski teeninud väljapaistva operaatoritöö eest.
Sleepwalkersi filmikooli jaoks võtab Mauch kaasa just need filmid, mille valmimises on ta ise kaasa löönud, ning räägib kogemustest operaatori ning režissöörina. Mauch näitab lõike aastatetagustest filmidest nagu "Fitzcarraldo" ja "Aguirre – Jumala viha", aga juttu tuleb muidugi ka uuematest töödest, nt kostüümidraamast "Saint-Cyr" (2000) Isabelle Huppert’iga peaosas.

1. detsembril kl 10.00 – 14.00
Renate Roginas: Kaastootmise kunst: arendusest turunduseni
Euroopa filminduses tehakse aasta-aastalt järjest enam koostööd, Berliini ja Cannes’i filmifestivalide filmiturg on täis koostööpartnereid otsivaid tootjaid ning juba erinevate riikide vahelise koostöö tulemusel valminud linatöödest. Renate Roginas on kogenud produtsent, kes Eurimage’i vastutava sekretärina on keskendunud just rahvusvahelisele kaastootmisele ja vaatab üle kõik toetust taotlevad filmiprojektid. Sleepwalkersi filmikoolis keskendub Roginas rahvusvahelisele tootmisele, räägib koostöö eelistest ja ohtudest ning annab juhiseid, kuidas leida just oma projektile vajalikud inimesed. Aastatel 1980 – 1999 Telfrance’i kaastootmise osakonda juhtinud
Roginas haarab oma seminari filmi valmimise protsessi projekti arendusest kuni turunduseni.

2. detsembril kl 10.00 – 14.00
James Ragan: Stsenaariumi dramaturgilise struktuuri reeglid
Tšehhi päritolu ameeriklane James Ragan on edukas näitekirjanik ning mitmete auhinnatud luuleraamatute autor. Ragan juhatab Lõuna-California ülikooli kirjanduse eriala programmi ning tema kirjutatud näidendite hulka kuuluvad nt Saints ja Commedia koostöös Raymond Burriga. Sleepwalkersi filmikoolis räägib Ragan filmi õnnestumiseks olulisest vundamendist ehk stsenaariumi ülesehitusest, ideede formuleerimisest ning struktureerimisest. James Ragan alustab meistriklassi stsenaristika algallikalt ehk siis Aristotelese dramaturgiareeglite ülevaatest ning jõuab lõpuks välja komöödiafilmi stsenaariumini. Sinna vahele mahub dialoogi- ja peategelase analüüs, konfliktsituatsioonide lahkamine jpm.

Filmikooli osavõtutasu on 500 krooni. Pääsmed müügil kino Sõprus kassas (maksta saab sularahas) või arvega Sleepwalkersi kontoris:

Sleepwalkers’ tudengifilmide festival
MTÜ Pimedate Ööde Filmifestival
Gonsiori 21, 10147 Tallinn
Tel 6314647
Faks 6314644
E-post: filmikool@poff.ee 
www.poff.ee/sleepwalkers

 
   
 
 
 
 
Uudised

25.10.2006 | Tallinna Kinomajas peetakse Rahvusvahelist Animapäeva »

24.10.2006 | Ungari filmipäevad lõpetab M. Jancsó legendaarne film »

22.10.2006 | Tuntud tundmatud ungari filmid »
PÖFFi postiljon

Tunne ennast mugavalt - liitu PÖFFi meililistiga ja meie e-postiljon toob värsked festivali-uudised otse sinu postkasti!
» Liitu